Gril Big Green Egg

Absolutní špička mezi grily. Až ho jednou vyzkoušíte, pochopíte :) Keramický gril (zvaný také jako kamado) je totiž univerzální pomocník, na kterém kromě šťavnatého masa a zeleniny připravíte i nadýchaný chleba, voňavou pizzu nebo sladké buchty. Navíc spotřebuje málo uhlí, dobře se čistí a grilování na něm zvládne i úplný začátečník.

Obsah článku

Jak keramický gril funguje

Proč je keramika perfektní materiál

Výhody a nevýhody keramického grilu

Jak vybrat správný keramický gril

Údržba keramického grilu

Odkud keramický gril pochází

Jak keramický gril funguje

Keramický gril má většinou tvar vajíčka a jeho plášť tvoří glazovaná vypalovaná keramika. Spodní část grilu ukrývá masivní litinový rošt, topeniště s roštem pod uhlí a ocelovou klapku, kterou se do grilu nasává vzduch. Ve víku grilu najdete zabudovaný teploměr a litinový komínek s druhou klapkou pro regulaci odtahu vzduchu.

Princip je jednoduchý, keramický gril využívá horký stoupající vzduch. Čím víc vzduchu do grilu proudí spodní klapkou, tím vyšší teplota grilování. Když naopak přívod vzduchu stáhnete, můžete klidně grilovat mnoho hodin při nízké teplotě a bez přikládání uhlí.

Proč je keramika perfektní materiál

Keramika má perfektní izolační vlastnosti. Silné stěny dvojitého keramického pláště odráží teplo směrem dovnitř, a tak udrží žár v jakémkoliv počasí (dokonce i v silném větru nebo v zimě!). Vzduch uvnitř grilu proudí velmi pomalu, což má dvě zásadní výhody. Zaprvé nemusíte často přikládat a spotřebujete relativně málo dřevěného uhlí. Zadruhé pomalé proudění vzduchu nevysušuje maso, které díky tomu zůstane krásně šťavnaté. V keramickém grilu dokonce můžete jídlo dusit ve vlastní páře!

Výhody a nevýhody keramického grilu

snadná regulace teploty pomocí systému dvou klapek

keramika perfektně udržuje stálý žár (není problém dosáhnout až 400 °C)

všestrannost gril, udírna i trouba v jednom

dlouhá životnost a odolnost (keramika nepodléhá korozi)

pěkný design

rychlé grilování (gril rozpálíte za 20 min)

jednoduchá obsluha, grilování zvládnou oproti klasickému kovovému grilu na dřevěné uhlí i úplní začátečníci

relativně bezpečný (vnější keramický plášť se nezahřeje tolik jako kovový)


vysoká hmotnost (keramika něco váží, bez podstavce s kolečky se velmi těžko přenáší)

vyšší pořizovací cena

Jak vybrat správný keramický gril

Platí stejné zásady, jako pro výběr každého jiného grilu: zvažte, kde chcete grilovat a pro kolik osob. Keramický gril je velmi těžký, není vhodný na víkendové převážení na chalupu nebo pod stan. Je lepší najít mu stálé umístění na zahradě nebo na terase a určitě vždy myslete na vhodný rám s kolečky.

Druhý parametr: počet hostů. Na malém grilu s roštem o průměru okolo 30 cm v klidu připravíte hostinu pro 4 až 6 osob. S roštem o průměru okolo 50 cm můžete směle uspořádat velkou party pro 10 lidí. Největší grily s roštem okolo 60 cm pak zvládnou i restaurační provoz, anebo celou krůtu na soukromé grilovačce :)

Údržba keramického grilu

Na konci grilování stačí zavřít horní i dolní klapku pro regulaci vzduchu a nechat uhlí postupně vyhasnout. Zbylé uhlíky nemusíte vyhazovat, při dalším grilování pouze dosypte nové. Spodním otvorem pouze vymeťte popel. Keramická glazura je náchylná na mechanické poškození, nikdy proto nečistěte gril drátěným kartáčem! Stačí jej otřít vlhkým hadříkem, případně jemným kartáčem doporučeným výrobcem.

Odkud keramický gril pochází

Možná jste narazili také na označení kamado gril. V japonštině slovo kamadodoslova označuje místo pro kotel či sporák. Jde o tradiční hliněnou pec, která se k přípravě jídla používala celá tisíciletí nejen v Japonsku, ale i v Číně nebo v Indii.

Po 2. světové válce tento koncept přivezli do USA vojáci, vracející se domů z války. Původní koncept ovšem vylepšili a místo hlíny použili keramiku, přidali regulační klapky a gril ve tvaru vajíčka pro americké barbecue byl na světě!

Příslušenství ke keramickému grilu

Máte už keramický gril doma? Podívejte se na naši nabídku příslušenství od Big Green Egg.