Grilování na pánvi –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ kdy se hodí a jak grilovací pánev využít naplno?

Toužíte po chuti grilovaného jídla, ale nemáte zahradu nebo vám chybí pergola v případě nepříznivého počasí? Tak to pro vás máme skvělý tip! S grilovací pánví si chuť užijete naplno a nebudete potřebovat deštník ani předpověď počasí. Grilujte po celý rok a bez limitů. Stačí vám k tomu grilovací pánev z nerezu či litiny a naše tipy, jak na to.

Výběr vhodné pánve

Pokud s grilováním na pánvi začínáte, nemějte obavy. Grilování na pánvi je jednoduché, jen je důležité vědět, jakou pánev vybrat a jak jednotlivé pokrmy připravovat.

Základem skvělého výsledku je vhodný výběr pánve. Je dobré investovat do speciální grilovací pánve, která zaručí dokonale opečené pokrmy. Doporučujeme koukat po pánvích z nerezu nebo litiny.

 • Nerezové pánve
 • Nerez je materiál, který vede teplo rovnoměrně, a také ho dlouho udrží. Steaky jsou tak ideálně propečené a zároveň šťavnaté. Pánve vydrží mnoho let a vyšší počáteční investice se vám vrátí ve famózních gastro zážitcích. Využijete jak na sklokeramice, tak na plynovém sporáku, případně v troubě.

 • Litinové pánve
 • Litina překvapí výborným uchováním tepla, což je pro grilování zásadní, a také vynikajícím rozpálením pánve až do okrajů. Pokrmy se rovnoměrně propékají a výsledek vás chuťově překvapí. Stejně jako nerez, litina vám bude sloužit léta a můžete ji použít jak na plynu, tak na sklokeramické desce nebo v troubě. Litinová pánev je zkrátka všestranná. 

  Jak vlastně funguje grilovací pánev?

  Grilovací pánev je speciálně navržená pro grilování steaků, ryb, zeleniny či sýrů. A jak grilovací pánev funguje? Má žebrovaný povrch, který kopíruje tvar grilovacího roštu, který běžně najdete na venkovním grilu. Na jídle se tak vytvoří charakteristické proužky. Žlábky na pánvi odvádí přebytečné tekutiny, jídlo se tak nekoupe ve vlastním tuku ani šťávě a na jídle se vytvoří neodolatelná křupavá krusta.

  Na trhu najdete mnoho tvarů a velikostí, je proto důležité zvážit, pro kolik lidí budete grilování připravovat a také, na jaké varné desce budete grilovat (plynová, sklokeramika, indukce). Podle toho vyberete tu nejvhodnější.

  Grilovací pánve můžete použít po celý rok, nehledě na počasí. Grilování v interiéru s sebou nese i jednodušší přípravu bez nutnosti roztápět venkovní gril, a také se pánve snáze udržují. Mívají nepřilnavý povrch a jejich čištění je tak hotové raz dva.

  Zásady grilování na pánvi

  Ještě než začneme grilovat, je potřeba si vše poctivě připravit.

  Příprava masa

  V kuchyni je stěžejní samotná příprava a u grilování masa na pánvi to platí dvojnásob. Pokud plánujete grilovat, je nutné to rozplánovat s předstihem. Tedy, abyste dostatečně dopředu naložili maso a počítali s časovým intervalem, který pro skvělý výsledek potřebujete. Steaky na pánvi si zamilujete.

  Kolik času na naložení maso potřebuje?

  Každý druh masa vyžaduje jinak dlouhou přípravu naložení a jeho délka může výrazně ovlivnit výslednou chuť i křehkost grilovaného masa. Mrkněte na ideální dobu přípravy u jednotlivých druhů mas, trpělivost se vyplácí.

 • Kuřecí maso jedná se o měkké maso, které nevyžaduje příliš dlouhou dobu naložení
 • Kuřecí prsa: min. 2 hodiny
  Kuřecí stehna a křídla: od 2 do 12 hodin

 • Hovězí maso hovězí maso jako roštěná a pupek, potřebuje delší přípravu naložení
 • Hovězí žebra, roštěná, pupek: nejlépe až 24 hodin
  Hovězí svíčková: jedná se o šťavnaté maso, proto stačí chvilku předem potřít olejem, bylinkami a solí

 • Vepřové maso krkovici a kotlety nechte uležet alespoň přes noc
 • Vepřová krkovice či kotlety: min. 12 hodin, ideálně až 24 hodin

 • Mořské plody a ryby u filetů a menších ryb postačí i půlhodinka naložení, u větších ryb je to podstatně déle
 • Filety a menší ryby: cca 30 minut
  Větší ryby: 1–⁠⁠⁠⁠⁠⁠1,5 hodiny

  Naložené maso před grilováním vyndejte z lednice minimálně 30 minut předem, aby dosáhlo pokojové teploty.

  Grilování zeleniny na pánvi

  Zelenina se skvěle hodí k masitým pokrmům a je tak skvělým doplňkem. Grilování zeleniny je však disciplína sama o sobě. Pro grilování se nejlépe hodí pevnější druhy zeleniny, které se vlivem horka nerozpadají.Ideální jsou papriky, cukety, lilky, kukuřice, mrkev, chřest, houby, cibule aj.

  Jak zeleninu na gril připravit?

  • Jednoduše zeleninu umyjte a osušte.
  • Nakrájejte na rovnoměrné plátky nebo kostky v případě, že chcete grilovat zeleninové špízy.
  • Potřete olivovým olejem a okořeňte, osolte podle své chuti.
  • Grilujte na středním plameni tak, aby zelenina byla měkká a zlatavá ze všech stran.

  Technika grilování

  Pro perfektní výsledek z grilování na pánvi je důležité dodržovat pár jednoduchých pravidel. Jak tedy grilovat na pánvi? 

  1. Vyberte pánev z litiny nebo nerezu. Výhodná investice na roky dopředu.
  2. Nepodceňte důkladné předehřátí pánve. Dostatečná příprava vás pasuje na grilovací mistry.
  3. Předehřívejte na střední teplotu. Na střední je steak nejšťavnatější.
  4. Nepřeplňujte pánev, aby mělo jídlo dostatek prostoru pro opékání. Kdo se mačká, ten nemá šťávu.
  5. Jídlo nechte dostatečně dlouho propéct, min. 3 minuty z každé strany.
  6. Po grilování nechte jídlo chvíli odležet. Krátký odpočinek = výraznější chuť.
  7. Pokud chcete jídlo propéct rychleji, použijte poklici. Když musíš, tak musíš.
  8. Jakmile je dogrilováno, pánev ihned odmočte. Nikdo nepotřebuje unavené kuchaře.

  Dopřejte si chuť grilovaného masa a zeleniny i v pohodlí vaší kuchyně. Není nutné mít zahradu nebo spoléhat na dobré počasí. S grilovací pánví budete mít kus léta i ve své kuchyni a nemusíte kvůli tomu roztápět gril, když zrovna nemáte dostatek času. Grilování v kuchyni si zkrátka můžete užít naplno každý den v mnoha obměnách, stačí ochutit jinou marinádou nebo si vybrat z různých variant bylinek.