Pánev –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ základní nástroj kuchyňské výbavy! Jak tedy vybrat tu správnou?

Pánev je nepostradatelný pomocník do každé kuchyně a na trhu se můžete setkat s mnoha druhy. Budete smažit, dusit, opékat, vařit, grilovat nebo snad zapékat? Na pánvi můžete vykouzlit nespočet jídel, je však potřeba vědět, jak s konkrétními druhy pracovat a který materiál se na kterou techniku hodí. Dáme vám přehledný návod, jak si výběrem „neuvařit“ hlavu a jak vybrat pánev přesně pro vaši potřebu.

Důležité parametry pro výběr pánve

Vhodný výběr pánve vám zrychlí proces vaření, a hlavně dodá jídlu tu správnou chuť. Pokud přemýšlíte nad výběrem nové pánve, je vhodné se zamyslet nad 3 důležitými otázkami.

1. Na jaké pokrmy pánev vybírám?

Jaká jídla chcete na nové pánvi vařit? A chcete smažit, opékat či grilovat? Podle způsobu přípravy a druhu jídel je snazší najít pánev, která vám usnadní samotnou přípravu pokrmů. Případně zvolíte materiál, který bude pro dané jídlo ten pravý.

2. Jakou velikost, případně hloubku pánve chci? Jak velkou plotýnku mám?

Máte početnou rodinu nebo plánujete vařit jen pro sebe? Pro vás a případnou návštěvu postačí menší velikost pánve, pro početnější rodinu vybírejte pánve ve velikosti min. 26–28 cm.

Je dobré zohlednit i velikost vaší plotýnky, protože správně zvolený rozměr dokonale rozvádí teplo i do okrajů pánvičky.

3. Na jakém druhu varné desky vařím?

Vybíráte pánve na sklokeramickou desku, pánve na plyn nebo na indukci? Velikost pánvičky zvolte dle typu varné desky, ne každá je kompatibilní se všemi pánvemi a některé jsou např. vhodnější na plyn než na sklokeramiku.

wok pánev

Základní typy pánví

Univerzální/klasická pánev

Klasická pánev má nízké a šikmé boky s rovným dnem. Je možné ji využít k mnoha přípravám a je vhodná pro začínající kuchaře. Jedná se o univerzální pánev, kterou využijete při smažení, opékání i restování.

Wok pánev

Pánev s širokými a vyššími boky, s menším plochým dnem. Ideální pro přípravu většího množství jídla –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ tzv. jídla z jedné pánve (např. asijské pokrmy, rizoto). Wok pánev je vynikající pro restování zeleniny či masa a ideální pro plynové varné desky. Zároveň není příliš vhodná pro přípravu malých porcí.

Hluboká pánev

Velmi variabilní pánev s vyššími boky, tvarem připomínající hrnec, s širokým plochým dnem. S hlubokou pánví můžete připravit pokrmy formou opékání, dlouhého dušení, restování a smažení. Díky její hloubce olej nevystřikuje ven, což je praktické hlavně při smažení. Je důležité zohlednit velikost jejího dna s velikostí plotýnky, jinak by nemusela fungovat správně.

Pánev na lívance

Jedná se o speciální pánev –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ někdy nazývaná také lívanečník, která je obvykle rozdělená do 4 až 7 stejných forem, do kterých se vylévá těsto, lívance tak mají stejný tvar i velikost. Pánev na lívance je možné vybírat z mnoha tvarů, velikostí i materiálů. Nejčastěji se vyrábí z nepřilnavého materiálu, tedy teflonu, dále z litiny, keramiky, nerezu a titanu.

Pánev na palačinky

Pánev na palačinky je rovná, s nízkými okraji –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ praktické pro snadné obracení. Díky velké rovné ploše se pánev rovnoměrně rozpálí a palačinky tak jsou pravidelně opečené. Nejčastěji se používají materiály jako nerez, hliník a ocel s nepřilnavým povrchem.

Grilovací pánev

Díky grilovací pánvi můžete grilovat nejen na zahradě, ale i doma. Pánev na grilování má speciální žebrovaný povrch a využijete ji ke grilování steaků, zeleniny či ryb. Přebytečná šťáva a tuk může stéct do žlábků, tím se maso nedusí ve vlastní šťávě a zůstane křupavé a plné chuti. Nevýhoda grilovací pánve je její náročnější údržba a omezené možnosti grilování bez přítomnosti ohně. Mrkněte, jak na pánvi připravit dokonalý steak!

pánev na palačinky

Jaký materiál pánve zvolit?

Pánve pořídíte v mnoha materiálech a provedeních. Jak se v nich ale vyznat a v čem se vlastně liší?

Každý materiál pánve má jiné vlastnosti a je proto vhodný pro odlišné druhy techniky vaření. S každým materiálem dosáhnete jiné chuti i výsledného efektu. Je tedy dobré vědět, co může nabídnout a také, v čem jsou jeho případné slabiny.

Do pánve se vyplatí investovat, ale vrátí vám to dlouhou životností a nezapomenutelnými kulinářskými zážitky.

Litinové pánve

Pánve z litiny mají skvělé akumulační vlastnosti a výborně drží teplo. Zároveň jsou velmi odolné a robustní. Tělo pánve se perfektně rozehřeje i do krajů a jídlo tak bude propečené ze všech stran. Litinové pánve se skvěle hodí ke grilování, a to konkrétně ryb, masa nebo zeleniny. Nevýhoda je, že jsou těžké a manipulace je tak obtížnější. Rozhodně nedávejte litinovou pánev do myčky, oplatí vám to rezivěním. 

Měděné pánve

Pánve z mědi překvapí svou perfektní vodivostí tepla a jeho výbornou akumulací. Na mědi můžete dosáhnout skvělého výsledku, rovnoměrného propéká a zároveň vašemu oku bude lahodit její elegantní vzhled. Je vhodná k opékání, grilování, smažení, přípravě omáček a karamelizaci. Nevýhodou je její vysoká cena, náročnější údržba a také není vhodná pro zásaditá (kyselá) jídla.

Keramické pánve

Keramická pánev se hodí pro zdravější vaření, keramika neobsahuje žádné přidané látky a skvěle se na ní připravuje zelenina na všechny možné způsoby. Má univerzální použití, její povrch je nepřilnavý a rovnoměrně rozvádí teplo. Výborně se hodí na pečení, smažení, restování zeleniny nebo přípravu omáček. Nevýhodou je její omezená životnost, protože keramický povrch není tak odolný.

Teflonové pánve

Výhodou teflonových pánví je jejich nepřilnavý svrchní materiál, při přípravě jídel tak nedochází k připalování. Jejich údržba a použití je efektivní a rychlé, materiál se nahřeje rychlostí blesku. Teflon je univerzální, je proto vhodný pro opékání, dušení, smažení a restování. Jejich nevýhodou je ovšem náchylný povrch, který se snadno poškrábe, je proto nutné použití dřevěných nebo plastových kuchyňských nástrojů. Zároveň je materiál citlivý na vysoké teploty.

Pánve z titanu

Titan je odolný a nepřilnavý materiál, který se hodí k všestrannému a každodennímu použití. Je vhodný k opékání, grilování, smažení, přípravu ryb i restování zeleniny. Pořizovací cena je vyšší, nicméně ji vyváží benefity, které převažují. Snadno se udržuje a vydrží roky. Nevýhoda titanové pánve je její citlivost na změny teplot a již zmiňovaná cena.

Hliníkové pánve

Hliníková pánev je cenově dostupná a vhodná i pro začínající kuchaře. Materiál je lehký, ale zároveň citlivý k poškrábání, proto je vhodné používat dřevěné či plastové kuchyňské náčiní. Hliník je vhodný k opékání, vaření a smažení, což z ní dělá opravdu všestranného pomocníka.

Nerezové pánve

Nerez je jeden z nejodolnějších materiálů, zároveň neobsahuje žádné škodlivé látky a vydrží vám spoustu let. Pánve z nerezu mají vynikající termoregulaci, nahřívají se do krajů a perfektně drží teplo. Je proto možné vařit i na nižší stupeň, než jste zvyklí a tím ušetřit na energiích. Dokonale se hodí pro přípravu steaků a zeleniny nebo na pečení jídel v troubě. Nevýhodou nerezové pánve je její náročnější údržba.

litinová pánev

Užitečné vychytávky pánví

Při koupi můžete zvážit další možnosti, které vás mohou příjemně překvapit a ušetřit mnohdy hodně času i nervů při samotném vaření. Vychytejte to!

Poklice k pánvím

K některým pánvím můžete dokoupit poklice, což oceníte, pokud častěji dusíte nebo chcete pánev, která je vhodná i do trouby.

Žáruvzdorná rukojeť

Také vás může zajímat, jestli je pánev vhodná do trouby a má žáruvzdornou rukojeť. Je to praktické i díky tomu, že tak můžete mít v kuchyni o zapékací mísu nebo pekáč méně a pánev využít jak na varné desce, tak v troubě.

Nepřilnavá pánev

Pro každodenní vaření je vhodná pánev s nepřilnavým povrchem. Pánev se snadno udržuje a příprava jídel je rychlá a jednoduchá. Její nepřilnavý povrch je ovšem náchylnější na poškrábání.

Pánev s odnímatelnou rukojetí

Pokud toužíte po pánvi a pekáči 2v1, sáhněte po pánvi s odnímatelnou rukojetí. Její všestranné použití vám zjednoduší jakoukoli přípravu jídla. Pokud chcete zapékat v troubě, stačí rukojeť z pánve jednoduše sundat.

Malá pánev

Budete vařit pouze pro sebe? Na trhu jsou také malé pánve, které měří kolem 15–20 cm a využijete je při přípravě vajíček, smažení zeleniny i masa.

pánev do trouby


Ať už zvolíte jakoukoliv pánev, doporučujeme do pánve investovat a zvolit takovou, která vám bude dělat radost po delší čas, a která naplno rozvine chuť připravovaných jídel. Může vám zlepšit kulinářské zážitky a zkrátit čas, který budete trávit v kuchyni.